Дерева – одні з найважливіших живих організмів на нашій планеті. Їх цікаво спостерігати, поруч з ними приємно гуляти, а ще цікаво дізнаватись неймовірні факти. У нашій добірці – десять цікавих відомостей про дерева.
Дерев не існувало 90% часу життя планети
Більшу частину історії планети, яка налічує 4,5 мільярда років, дерев не існувало. Вони з’явилися 470 мільйонів років тому у вигляді моху без міцного коріння, а перші судинні рослини з’явилися 420 мільйонів років тому і не зростали вище 1 метра.
В процесі еволюції деревам довелося «вчитися» рости на стовбурі та розвивати систему передавання поживних речовин від кореня. Вважається, що першими такими рослинами були папоротеві, які не мали листя.
Дерево юрського періоду
Волемія благородна – вічнозелене дерево, яке зростає на 25-40 метрів у висоту. Його залишки знаходили у скам’янілостях Юрського періоду і вважали вимерлим понад 150 мільйонів років тому. Проте у 1994 році дерева цього виду виявили в одному з національних парків Австралії. На сьогодні на планеті зберігається близько 80 дорослих дерев цього виду.
На планеті існує понад 60 тисяч видів дерев
У 2017 група вчених зібрала в єдиний каталог усі дані з музеїв, ботанічних садів і агрокультурних центрів по всьому світу. Таким чином, було встановлено, що сьогодні на планеті існує 60065 видів дерев, відомих науці.
Більше половини видів дерев – ендемічні
Рахуючи кількість відомих видів, вчені також досліджували, де і як вони ростуть. Виявляється, що близько 58% усіх видів дерев – ендемічні, тобто поширені на території лише одного регіону чи країни. Лідерами за кількістю ендемічних видів стали Бразилія, Колумбія та Індонезія.
Цілий ліс з однієї осики
У заповіднику Fishlake National Forest (штат Юта, США), зростає цілий ліс, який має єдину кореневу систему. Пандо (англ. Pando) – це клональна колонія окремого дерева, про що свідчать дослідження ДНК. Насадження обіймає площу у 43,6 гектари, а спільна вага дерев за оцінками могла б складати 6,6 тисяч тонн. Вік кореневої системи Пандо оцінюють у 80 тисяч років, що робить її однією з найдавніших живих організмів.
Дерево з вибуховими плодами
Дерево Гура (Hura Crepitans), відоме також як хурма віргінська, розповсюджене в тропічних лісах Південної Америки впізнаване за своєю гладенької світлою корою, вкритою гострими прямим шипами. Воно може виростати до 60 метрів у висоту і зрощувати листя до 60 сантиметрів. Найвідоміша особливість гури – її плоди, які, дозрівши, можуть вибухати і стріляти насінням зі швидкістю до 70 метрів на секунду в радіусі до 100 метрів.
Найбільш отруйне дерево на планеті
Дерево манцинели (Hippomane mancinella) вважають найотруйнішим деревом із відомих на сьогодні – його сік з кори, листя чи плодів містить велику кількість токсинів. Навіть просто стояти під деревом під час дощу не радять – краплі води із соком листя спричинять сильну алергічну реакцію на шкірі. Відомі навіть випадки, коли пошкоджувалось фарбування на автомобілях.
Гіпотеза Да Вінчі
Леонардо Да Вінчі припускав, що товщина усіх гілок крони дерева завжди рівна товщині його стовбура. Простіше кажучи, якщо «зачесати» вгору всі гілки і стиснути їх, вони матимуть таку саму товщину як решта стовбура дерева. Вчений з університету Провансу у Франції методом комп’ютерного моделювання довів, що це припущення може бути правдивим.
Власний тропічний ліс
Індійський лісівник Джадав Паєнг почав висаджувати дерева на піщаному пустирі, коли йому було 16 років. Зараз індійцю 47 і він має власний тропічний ліс площею 550 гектарів. За підтвердженими даними тут мешкають бенгальські тигри, індійські носороги, слони, олені, мавпи та різні види птахів.
Фундамент Венеції
Фундаментом Венеціанських островів слугують щільно розташовані дерев’яні палі з вільхи. Завдяки тому, що деревина лишається зануреною у воду, вона не гниє і не трухне вже понад тисячу років. Більше того, завдяки мінералам, що містяться у воді, палі поступово кам’яніють.
Немає коментарів:
Дописати коментар