Важко без аналізу подій пояснити чому саме у 2012 році стався в українській літературі сплеск, що виштовхнув на поверхню велику кількість письменницьких робіт, присвячених нашому історичному минулому. Мабуть це реалізація потреби у відновленні історичної правди. Тим більше приємно дізнаватись, що цей сплеск дає поживу і кіно-митцям. На початку року (7 лютого) відбулася презентація докуметального фільму "Стеком, і шаблею". Стрічку знято за мотивами історичного нарису Романа Коваля "Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею".
У цьому пості я надаю одразу три важливі адреси, за якими Ви зможете подивитись цей фільм, прочитати книгу та отримати історичну довідку про Михайла Гаврилка.
" Те, що зробив Коваль для відродження історичної правди про повстанський Рух Надніпрянщини, більше в такому обсязі не зробив жоден з істориків. Сподіваюсь, в цьому році Роман Коваль отримає заслужену Шевченківську премію в галузі публіцистики. Його книга про Михайла Гаврилка - це і повернення ще однієї мистецько-вояцької постаті до історії, і створення ще одного яскравого міфу. А яскравих міфів нам бракує." Це думка національного державотворця-депутата Олександра Донія.
Михайло Гаврилко |
Отже - Михайло Гаврилко. За свою військову кар'єру у складі Легіону Українських січових стрільців він був хорунжим та керівником саперної чоти, однак життя закінчив партизаном, командуючим повстанським загоном Армії Української Народної Республіки на Чернігівщині. Разом з тим Михайло Гаврилко належав до видатних українських митців межі 19-20 століть. Його доля як художника є знаковою в плані поєднання "двох Україн" - народившись на "великій Україні", він довгий час перебував на Галичині й Буковині, отримував фінансову підтримку від Наталі Кобринської та Андрея Шептицького. Тут же й одружився з Оленою Гордієвською з роду Крушельницьких.
Михайло Гаврилко за роботою над погруддям сотника В.Дідушка. |
Ще років 5 тому це ім'я було відоме хіба що дуже обмеженому колу людей, але завдяки Роману Ковалю ми можемо сьогодні приєднати Михайла Гаврилка до когорти наших національних героїв.
Роман Коваль |
У цьому пості я надаю одразу три важливі адреси.
Цей фільм можна подивитись і скачати - http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=43882
Фільм створено Творчою групою Історичного клубу "Холодний Яр". Авторами сценарію виступили Роман Коваль, Василь Портяк, Валерій Тетерятник. Режисер і оператор - Володимир Бондаренко. Стрічка двосерійна, загальна тривалість 55 хвилин.
Цю книгу можна почитати - http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=44049
Дізнатись про Михайла Гаврилка - http://barvinok.ucoz.net/publ/postati/mikhajlo_gavrilko_i_jogo_spadshhina/6-1-0-218
Немає коментарів:
Дописати коментар