четвер, 22 листопада 2012 р.

Вітаємо українців з новим Кримінально-процесуальним кодексом!

Юристи, адвокати та правозахисники радять громадянам України відтепер, завжди носити із собою паспорт і номер телефону спеціаліста, який може допомогти в разі затримання. Все через новий Кримінально-процесуальний кодекс. Аналіз та поради читай під катом.



Щойно вступив у силу новий Кримінально-процесуальний кодекс України. Експерти з юриспруденції говорять, що він збільшив перелік підстав для затримання і дозволив більш жорсткі правила реагування на дрібні правопорушення. Їх тепер можуть кваліфікувати, як кримінальні злочини.
 Через це простим українцям адвокати відтепер радять постійно носити із собою документи, які посвідчують особу, і у випадку затримання – терміново дзвонити адвокату.
 - Я завжди радив через всі незрозумілі питання звертатися до спеціалістів – до адвокатів, - каже експерт Олександр Сарафарнюк(Вінниця). – А ситуації бувають різні. Можуть обличчя розбити на вулиці. Можуть сварку затіяти на порожньому місці. Якщо потрапили в таку – телефонуйте в міліцію. Якщо опинилися в міліції – звертайтеся за допомогою до адвокатів.
 - Варто завжди мати при собі паспорт, щоб можна було на місці встановити особу. А ще - знати номер телефону юридичної консультації чи адвоката, якому можна зателефонувати в разі чого, - каже адвокат Василь Деркач(Вінниця). – Я не раджу всім одразу бігти у адвокатські контори і заключати угоди. Ні. Досить мати на прикметі людину, до якої можна звернутися. Раз, два і зв’язався. Тепер адвокат приймає участь з самого початку, коли людині щось пред’являють, а вона не згодна. Треба бути готовим до всього, бо в нас зі свідка можна запросто стати підозрюваним, обвинувачуваним і підсудним. 
 - Раджу бути вкрай уважними і не наражати себе ні на які випади з іншої сторони, - говорить ще один вінницький адвокат Микола Мосін. - Можливо, треба й ковтнути якусь образу, тому що положення цього Кодексу ніхто не знає, незважаючи на заняття і семінари які проводилися прокуратурою, судом і міліцією. Відверто сказу, навіть адвокати не знають. І я не знаю. Його не можна просто вивчити. Його треба випробовувати. Пройде рік, коли всі притруться до нового кодексу, тоді про щось можна говорити. Але, по великому рахунку, скажу: як старий Кодекс не діяв чи діяв для певної категорії, так і новий буде діяти. Він по суті нічого не міняє. Є там новації хороші, а є таке, що ні в тин ні в ворота.
 Що міняє Кримінально-процесуальний кодекс України, який став чинним у ніч з 19 на 20 листопада!!!???
 Коротко про головне:
1.Він декриміналізує низку статей Кримінального кодексу та переводить у розряд кримінальний злочинів ряд статей Кодексу про адміністративні правопорушення.

2.  Відразу після подачі в міліцію заяви, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства і збору доказів, які існують на сьогоднішній день.

3.  Водиться домашній арешт. Його буду застосовувати до звинуваченого в злочині, я кий передбачене покарання у вигляді позбавлення волі.
4.  Слідчі дії і допити можуть проводитися із застосуванням фото- і відеозйомки. Вони заборонені, крім виняткових випадків, у нічний час (з 22.00 до 06.00).


5.  Доказом можуть бути показання з чужих слів, незалежно від можливості допитати особу, яка дала первинні пояснення

6.  Вводиться поняття угоди зі слідством. Одна з них - визнання провини в обмін на пом'якшення покарання, друга - угода з потерпілим.

7. У всіх судах обрали слідчих суддів і визначили суддю, який спеціалізується на справах неповнолітніх. А норму, яка передбачає дороге технічне переоснащення судів (можливість здійснення процесуальних дій у режимі відеоконференції) виконали частково.


8. Захисниками можуть стати тільки адвокати, зареєстровані в Реєстрі. Досі в цей список можна було включати родичів і близьких. Норма не торкнеться тих захисників, які приступили до обов'язків до 20 листопада.

9. В судовому процесі будуть брати участь двоє суддів і троє присяжних. Застосовувати «суд присяжних» мають у справах, які обіцяють довічне ув'язнення.

10. Зникла можливість направляти справи на додаткове розслідування, яке зазвичай використовувалося судом як замінник виправдувального вироку.

11. Ще мають створити Державне бюро розслідувань - новий орган, якому перейде розслідування злочинів, скоєних високопосадовцями, співробітниками правоохоронних органів і суддями.

 (підготовлено за матеріалами видання 20minut.ua)


 

2 коментарі:

  1. Прочитала цю статтю i менi стало дуже сумно, якось однозночно в одну сторону повернутi "удосконалення"...
    Краще б я жила у лiсi i була б русалкою... i нiколи б не зустрiчала отих сильних захистникiв закону.

    ВідповістиВидалити
  2. Нажаль, Русалонька - які захисники, такий і закон. Інколи вже важко розрізнити, хто кримінальніше - "захисники" закону чи його порушники.

    ВідповістиВидалити